Програма міжнародного обміну

Прикарпатський національний університет став одним з першопрохідців практики подвійного дипломування в Україні. Зокрема, факультет математики та інформатики пропонує своїм студентам таку можливість з 2015 року. Ідея проста і природна — оскільки математика та комп’ютерні науки є глобальними і не різняться в Україні, Австрії чи США, то між освітніми програмами за тією ж спеціальністю у різних країнах значно більше спільного, ніж відмінного. Тому студент може почергово вчитися в університетах різних країн, які взаємно зараховують предмети, вивчені у партнерському закладі, і одночасно видають дипломи з близькими, доповнюючими одна одну, кваліфікаціями.

Однак для реалізації цієї ідеї доводиться розв’язати досить нетривіальні проблеми. Наприклад, перший (бакалаврський) рівень вищої освіти в Україні триває 4 роки, а у сусідній Польщі, де він називається “ліценціат” — 3 роки. Відповідно в Україні встигають надати бакалаврові основу для застосування математики, а польські університети змушені відкладати складніші частини багатьох курсів на другий рівень (магістра), який там триває 2 роки. Зате в Україні магістратура переважно півторарічна. У ній розглядаються переважно застосування вивченого раніше фундаментального апарату. Тому “припасувати” програми навіть тієї ж спеціальності — це виклик, за який не кожен береться.

Але і винагорода суттєва. Для молодої людини варто спробувати себе в іншому середовищі, здобути знання інших напрямків, ніж культивуються “вдома” , зрештою, отримати ще один диплом, за дещо іншою спеціальністю, до того ж “європейського зразка”, до якого у світі не виникає запитань (хоча всі українці при потребі “нострифікують”, тобто “одомашнюють” свої дипломи, отримуючи їх визнання).

Математики Прикарпатського національного університету налагодили подвійне дипломування на рівні магістра з колегами з Інституту математики Колегіуму природничих наук Uniwersytetu Rzeszowskiego (Жешувського, тобто Ряшівського університету), найближчого до нас у Республіці Польща. Особлива перевага у тому, що учасники програми звільнені від оплати за навчання, до якої зобов’язані іноземці, і навіть від оплати за подання документів, яку повинні вносити і польські абітурієнти. Однак час тече, вимоги змінюються, і відповідність між програмами треба відновлювати. До того ж, академічну мобільність варто зробити можливою і для молодших студентів рівня бакалавра.

Для цього було узгоджено навчальні плани  та  оновлено освітні програми “Математика” та “Математика комп’ютерних технологій” спеціальності 111 “Математика” обох рівнів — і бакалавра, і магістра, так, щоб вони у сумі відповідали програмам ліценціата і магістра спеціальності (так там називається освітня програма) “Аналіз і безпека даних” напрямку (а це у них наша спеціальність) “Математика”.

Як це зроблено, можна (і варто) роздивитись на представлених нижче “гібридних” планах бакалавра і магістра. Тільки нечисленні предмети зараховуються лише в одній програмі, більшість вивчаються один раз, а зараховуються двічі — згідно з гаслом “Придбай одне, отримай два!”

План навчання бакалавра за програмою обміну План навчання магістра за програмою обміну

Звичайно, участь у програмах подвійного дипломування цілком добровільна. Можна обмежитись навчанням в Івано-Франківську і здобути гідну і фундаментальну освіту.

Саме тому спільний план бакалавра більш “домашній” — рішення, чи йде студент за другим дипломом, він приймає до кінця першого року навчання. Якщо відповідь “так” — його зараховують без іспитів на перший курс Жешувського університету, тим часом вивчені вдома предмети зараховуються як пройдені в Польщі, і він має ще півтора року для вивчення польської мови (досить нескладної для українця, якщо звикнути 🙂 ). У Польщі студент проводить 6-ий  і 7-ий семестри (польські 4-ий і 5-ий), і приїджає на завершення для захисту кваліфікаційної роботи (яка часто однакова в Польщі і Україні, але різними мовами).

Магістерська програма більш “мандрівна”, що цікавіше для дорослої людини. Магістр спеціальності “Математика комп’ютерних технологій”, який хоче отримати і польський диплом, проводить в Україні початок 1-го семестру, весь 2-ий і завершення 3-го, коли захищає українську випускну  роботу, а тоді на 4-ий семестр повертається в Жешув, де завершує навчання і захищає “тамтешню” дипломну роботу, стаючи магістром зі спеціальності “Biezpieczeństwo i analiza danych”,  популярної у польських працедавців, зокрема, IT-фірм і банків. Насправді розширення світогляду і новий досвід сприятиме успіху в кар’єрі дослідника чи розробника і в Україні (такий рядок у CV ще нікому не зашкодив 🙂 ).

 

На сьогоднішній день до програми подвійного дипломування  долучилися  11 студентів.

Ви, звичайно, не мусите, але навіщо наперед відмовлятися від можливості?

Нам буде приємно, коли Ви досягнете успіху з нами!

Магістерські дипломи Жешувського університету учасників програми зі спеціальності Математика. ПНУ, 2021 рік